Nė kuzhinėn e Motit


“Shumė nxehtė, shumė ftohėt!” Moti nuk e ka lehtė tė na bėj qejfin! Nganjėherė zemėrohet, nganjėherė ėshtė i butė, e shpesh edhe luan rolin e magjistarit. Pishpi tė tregon si tė mbrohesh nga rrufeja, si ta tėrbosh ujin nė gotė nė njė tornado dhe shumė e shumė fenomene tjera.

Pėrbindėshat nė mėhallė

Flitet se nė liqenin e Loch Ness’it jeton njė pėrbindėsh. Kurreshtja e Pishpit nuk u durua pa u zhytė njėherė vetė nė liqen. Ēka ka pa Pishpi aty ka me tė ēuditė! Ilustrimi i Nessit

Gjurmėve tė buzėqeshjes


Kush e ka buzėqeshjen mė tė ėmbėl? Fjolla, Zana, Pishpirku...? Pa dyshim s’ ka buzėqeshje qė s’ ėshtė simpatike. Por askush se ka infektuar botėn mė shumė me buzėqeshje se Smiley. Pishpiriku ka zbuluar se kush e ka dėrguar buzėqeshjen nė shtegtim anė e mbarė botės! Ilustrimin e smileyt

Elektrolimoni


Fryti i verdhė me pak mjeshtėri ta ndriēon pėr mrekulli. Sa dhe si tė tregon Pishpiriku! Ilustrimi i limoneve!