Ekspedita e Dinosaurėve


Kush ka qenė mė i bukuri, mė i madhi, mė i menēuri ndėr dinosaurė? Bashkėngjitju ekspeditės dhe takohu me Rexin. Shijo pak nga kuzhina e bimėngrėnėsve dhe njoftoju me zemėrgjerėsinė e Sauropodeve. Por kujdes, edhe ujėrat dhe ajri i asaj kohe ka qenė i gjallėruar me krijesa tė ndryshme.

Noto me Peshkaqenin mė tė madh!

A e ke ditė qė peshkaqeni mė i madh ėshtė paqėsorė?

Roboti qė han miza


Tė vegjėl por kryejnė punė tė mėdha. Lexo pse roboti Eco Bot nuk ngopėt dot me miza!

Kompjuteri i parė


Si ėshtė dukur Kompjuteri i parė dhe sa zbulime kanė qenė tė duhura deri te konstruksioni i parė?